A Dozen Questions about Estonia en
en

The project introduces Estonia and Estonians through the answers, film clips, blogs and language tests.

All inspired by the 12 questions about Estonia.

Do polar bears live in Estonia?

Watch "Do polar bears live in Estonia?"

 

Although Estonia is situated in Northern Europe, the nearest polar bears live more than 2000 km further north.

Located between 57° and 59°N, Estonia shares its latitude with that of central Sweden, southern Norway and the northern tip of the Scottish mainland. Eastwards, the middle latitude of Estonia passes over the Central Urals and through Siberia, and continues over the Bering Sea into southern Alaska and the northern expanses of Canada.

By longitude, Estonia’s companions include Sápmi, Finland, the Balkans, the Libyan Desert, eastern Congo and the Cape provinces of South Africa.

Estonia’s Nordic location makes the rotation of seasons and the succession of light and dark periods of the year well marked. While the length of the shortest winter day is a mere six hours, the longest day in summer lasts over 18. As the long spans of twilight around the summer solstice make the darkness briefer still, southerners may find it difficult to sleep during the white nights that last from early May to late July.

Pärnu beach in July.

Photo: Urmas Luik

Bay of Pärnu in February.

Photo: Ants Liigus

Estonia’s climate is primarily determined by the country’s maritime location. The Baltic Sea that surrounds Estonia from the north, west and south-west, together with the proximity of the Atlantic Ocean, keep summers cooler and winters milder compared to the more continental regions in the east. In fact, the temperate climate made Estonia the northernmost cereal‑growing region in the world for several hundred years following the arrival of agriculture in the Late Neolithic period.

On the other hand, despite recurrent ironic complaints about Estonia’s summer being “three months of lousy skiing weather,” the clear distinction between the seasons is one of the few features cherished by the majority of Estonians. And rightly so! It is typical for an average Estonian summer day to warm up to around 20˚C, and week‑long spells of sunny and hot weather with daily temperatures topping 30˚C are not uncommon either. Similarly, while the temperature of a normal winter’s day ranges from around –2˚ to –5˚C, plunges to –25˚C are by no means unusual.

While virtually snowless winters do occur in Estonia, it is common for a white carpet to cover most of the mainland from late December until the beginning of March. In harsher winters many of Estonia’s islands become ‘landlocked’ by sea ice. They are made accessible by temporary ice roads, passing over the same straits in which many swim in summer – in July and August, the sea warms up to well over 25˚C in small, shallow bays.

Estonia’s share of rain and snow is brought mainly by the cyclones that move in from the Atlantic. Consequently, the prevailing directions of wind are southwest and west – a byname for westerly directions in many Estonian dialects is vesikaar, meaning literally ‘the direction of water’. However, as Estonia is sheltered by the Scandinavian mountains from the direct impact of ocean‑borne elemental fury, severe weather conditions are rare – the last hurricanes raged through the country in 1969 and in 2005.

2/12 Do polar bears live in Estonia?

SISSEHAJUMINE:

VÄLIVÕTE – LIISI MAJAESINE – VARAHOMMIK

KASSU (8, seljas kollane särk, mille peal on eest lahtine pusa, jalas teksapüksid ja kummikud) viskab väikesi kive Liisi toa akna pihta. On kuulda, et MÕNI KIVI LENDAB VASTU AKENT, MÕNI LENDAB MÖÖDA. LIIS (8, naabritüdruk, seljas suvisem kleit, mille peal on pusa) tuleb aknale, teeb selle lahti ja näitab, et Kassu tasa oleks, lehvitab ja siis kaob.

VÄLIVÕTE – METSATUKA ÄÄRES – HOMMIK

Liis ja Kassu jooksevad aida ja kasvuhoone vahelt põllule. Lapsed jooksevad päikeseloojangus üle põllu metsa poole. Liisil on seljakott seljas.

LÕIGE:

VÄLIVÕTE – METSAS – HOMMIK

Kassu on roninud kõrgemale, toetub kindlalt puu najale ning vaatab binokliga ringi. Liis hoiab Kassut suure vaevaga üleval ja väriseb pingutusest.

LÕIGE:

VÄLIVÕTE – METSAS – HOMMIK

Kassu ja Liis kõnnivad mööda metsa. Nad vaatavad ettepoole, kuid samas ka üles puulatvadesse. Nad jõuavad kohta, kus paistab see, mida nad otsivad. Kassu näitab ühe puuladva poole. Nad jõuavad puuni, millele on naelutatud laudadest redel ja selle teise astme külge on löödud silt “TATTIDELE KEELATUD”. Redel viib puu latva, kus asub käsitsi ehitatud onn, mis õõtsub tuule käes. Kassu ja Liis hakkavad mööda redelit puu otsa ronima, Kassu ees ja Liis järel.

Sisevõte – onni sees – hommik
Kassu on sisenenud onni ning aitab ka Liisi sisse.
Nad vaatavad üksteistele otsa ning hakkavad onni uurima. Onnis on tühjad krõpsupakid, limonaadipudelid, vana padi ja tekk, kaltsud, mõned puutükid, haamer ja naelad, nöörijupid, vildikad, pliiatsid, raamatud. Seal on ka vana taskulamp ja ranits. Seinale on kinnitatud tuhmunud paberid, millele on käsitsi peale joonistatud suured jalajäljed ja metsa salajane kaart, kuhu on tehtud mõned märkmed. Kassu osutab kaardil kohale, kus on onn.

KASSU:
Kui me oleme siin,

Kassu osutab kohale kus on punane rist.

KASSU (jätkub):
Siis mis siin on?

Liis paneb just vana taskulambi põlema, ta leiab vanu pilte ja seina pealt jääkarupostri.

LIIS (sosinal):
Jääkaru

Kassu ja Liis vaatavad üksteistele üllatunult otsa ning vaatavad uuesti kaarti.

LÕIGE:

VÄLIVÕTE – METSAS – HOMMIK

Kassu on maha jõudnud ja hoiab kaarti enda ees, Liis jõuab temani. Nad vaatavad kaarti ja otsivad pilkudega õiget suunda.

LÕIGE:

VÄLIVÕTE – METSAS – HOMMIK

Liis ja Kassu jooksevad mööda metsa, nad jõuavad kohani, kus tee hargneb ja jooksevad algul eri suunas, kuid viimasel hetkel muudab Liis suunda ning järgneb Kassule.

LÕIGE:

VÄLIVÕTE – VEEÄÄRES – HOMMIK

Liis ja Kassu ületavad väikest oja.

Lõige:
VÄLIVÕTE – METSAS – HOMMIK

Lapsed kõnnivad mahakukkunud puu alt läbi. Nad jooksevad kuni Kassu jääb järsult seisma. Kassu leiab maast suure jalajälje. Ta võtab ranitsast joonlaua ning mõõdab jälge, Liis aitab teda. Lapsed avastavad õige suuna ja hakkavad jälle jooksma.

LÕIGE:

VÄLIVÕTE – METSAS – HOMMIK

Kassu pissib vastu puud, tema kõrval on suur põõsas, mille tagant tõuseb püsti Liis, kes tõmbab punased sukad üles ja kleidi sirgu.
VÄLIVÕTE – METSAS – HOMMIK

Lapsed on kõhuli künkal. Kassu vaatab metsa läbi binokli, Liis on teinud kätest binokli ja vaatab ka. Kassu vaatab Liisi poole ning pakub talle oma binoklit, nad vahetavad. Liis näeb nüüd palju lähemale ning märkab valget inimesesuurust olendit metsa vahel liikumas. Liis vaatab ehmunult Kassu poole, kes ei näinud midagi kahtlast.

LÕIGE:

VÄLIVÕTE – METSAS – HOMMIK

Nad jooksevad kohani kus Liis olendit nägi. Nad leiavad puu küjest valget karva. Kassu võtab taskust suurendusklaasi ning vaatab karva ja näitab seda ka Liisile. Kassu võtab välja binokli ning uurib ümbrust. Ta näeb kaugustes suuri sarvi, mille juures on metsamaja ning sedasama valget olendit, kes majja siseneb.

VÄLIVÕTE – METSAMAJA ÜMBRUSES – HOMMIK

Metsamaja aia sissepääsu juures on suur postkast, mille sees on tohutult palju kirju, mõned on ka maha kukkunud. Kassu ja Liis hiilivad mööda maja seina aknani. Nad proovivad aknast sisse vaadata, ent ei näe midagi. Nad liiguvad välisukse juurde ja avavad selle, kostub UKSEKRIGIN, KELLUKESE HÄÄL ja nad sisenevad.

SISEVÕTE – METSAMAJAS – HOMMIK

Liis ja Kassu hiilivad majas ringi. Liis on hirmul.

KASSU (sosinal, Liisile):
Tsss!

Liis võtab Kassu käest kinni. Nad jõuavad köögini, mööduvad peeglist, kuid ei näe, et keegi liigub teises toas. Lapsed kõnnivad majas ringi, uurivad kapipealseid ja seinu. Olevus trükib kirjamasinal kirja, kostub trükkimise helisid. Lapsed sisenevad tuppa, kus inimesesarnane olend istub. Liis vaatab suurte silmadega ja hirmunult tema poole. Nad on peaaegu meetri kaugusel.

LIIS (sosinal):
Jääkaru

Äkitselt keerab olend ringi ja näeme, et see on tegelikult JÕULUVANA. Jõuluvana MÖIRGAB valjult, et lapsi hirmutada. Kassu ja Liis hakkavad täiest kõrist karjuma ja jooksevad kiiruga minema. Jõuluvana muheleb ning on väga rahulolev.

VÄLJAHAJUMINE: