Tosin küsimust Eesti kohta et
et

Intro text - first

Intro text - second

Mida teeb eestlane nädalalõpul?

Watch "Vältimatu"

 

See sõltub suurelt jaolt aastaajast. Kena lumise talveilmaga läheb eestlane suusatama, enamasti küll murdmaale, ent on ka neid, kes püüavad kasutada igat künkanõlva, et sealt olgu siis suuskadel või lumelaual alla lasta. Mitut tuhandet kõige sportlikumat eestlast kohtab veebruaris 63 kilomeetri pikkusel Tartu suusamaratonil.

Kevadel, kui ilm lubab, pageb suur osa inimestest nädalalõpuks linnast. Paljudel peredel on oma maamaja, enamasti väikese aiamaa ja mõne viljapuuga. Suvel ja sügisel on mõnus oma kasvatatud marju ja puuvilju talveks sügavkülma pista või saagist moosi ning muid hoidiseid valmistada.

Umbes pool Eesti maismaast on kaetud metsade ja soodega, suur osa neist ja teistest looduskooslustest on omakorda ühel või teisel moel looduskaitse all. Looduses liikumine ongi eestlaste üks meelistegevusi: lähim mets on harva kaugemal pooletunnisest autosõidust ning sinna minnakse näiteks seenele, loodust vaatlema või siis niisama jalutama. Kes ei soovi omal käel teed otsida, võib valida mõne paljudest tähistatud matkaradadest.

Puhkehetk suvemajas.

Foto: Peeter Langovits, Postimees, Scanpix

Suvepuhkuste ajal võivad täituda isegi populaarsemad rabarajad.

Foto: Arne Ader

Mõnikord ei suuda mis tahes ahvatlused eestlasi veebist eemal hoida.

Foto: Urmas Luik, Pärnu Postimees, Scanpix

Folk-metal bändi Metsatöll ja Eesti rahvusmeeskoori ühiskontsert.

Foto: Liis Treimann, Eesti Päevaleht, Pressifoto

Saunamõnu.

Foto: Andras Kralla, Äripäev

Pikad ja soojad suvepäevad pakuvad suurepärase võimaluse perekondlikeks ettevõtmisteks, olgu selleks külapidu või (koori)laulupäev, jalgrattamatk, ajaloomängud, talgud vms. Suvisel puhkuseajal võib tõesti sattuda segadusse, mida võtta, mida jätta.

Suviste ajaviidete hulka kuulub loomulikult ka rannamõnude nautimine. Eestis on kümneid kilomeetreid ilusat liivaranda ning merevesi, mis lõunamaalase jaoks ehk jahe tundub, on eestlasele värskendavaks supluseks või purilauasõiduks just paras.

Talviti on eestlased mõnevõrra paiksemad, siis täituvad nende koduümbruse teatri- ja kontserdisaalid ning öökapi nurgale koguneb virn raamatuid lugemist ootama. Noored otsivad nagu ikka alternatiive, kas siis üleilmsest klubikultuurist või hoopis oma juurte juurest, näiteks pärimusmuusikast.

Sõltumata vanusest või elupaigast on paljude eestlaste jaoks oluline nädalalõpurituaal laupäevaõhtune saun. Olgu suvel või talvel, saunaõhtu saavutab täiuslikkuse siis, kui pärast tulikuumas leiliruumis kasevihaga vihtlemist õnnestub kuumusest õhetavana lähimasse veekogusse karata.

next

12/12 Mida teeb eestlane nädalalõpul?

SISSEHAJUMINE:

SISEVÕTE. SAUNA DUŠIRUUM – PÄEV

Omar (26, marokolane, tumedad silmad ja kulmud, habe) istub üksi vanas hubases sauna duširuumis ilma särgita bokserite väel, kahtleb edasises tegevuses. Me kuuleme, mida Omar mõtleb.

OMAR (Pealejutustav, mõtleb araabia keeles, rahulikult, pausidega):
Kui oma valikuid tegin, oleksin ma pidanud arvestama tagajärgedega. Enam tagasiteed ei ole. Oleksin pidanud seda ette nägema. Kuidas ma oleksin saanud seda ette näha? Aga mis siis kui ma keeldun?

Omar tõuseb püsti, pühib veeaurust higise peegli palja käega veidi puhtamaks ning jääb oma peegelpilti vaatama.

OMAR (Pealejutustav, rahulikult, pausidega):
Mis kuradi olukord? Midagi nii ilusat on toonud mind nii kohutavasse kohta.

Omari mõtte katkestab imelik sisin leiliruumist. Ta seisab uduses sauna eesruumis segaduses ning nuusutab õhku.

OMAR (jätkuv mõte):
Ega ma ei usu, et keegi siin tavaliselt ära sureb – võib olla siiski, aga no mitte inimene, ei kindlasti mitte inimene… siis oleks ilmselt teine lõhn.

Omar vaatab endale peeglist sügavalt silma.

OMAR (jätkuv mõte):
Mida ma kardan? Vapper on surve all julgust säilitada.

Omar hingab järsult välja, tõmbab ühe ropsuga bokserid jalast, haarab otsustavalt rätiku, paneb selle käigu pealt endale ümber ning jääb ehmunult mõttesse.

OMAR (Pealejutustav):
Rätikuga või paljalt? Rätikuga või paljalt?

Lava pealt kostuvad hääled – LEIL, ÄHKIMISED. Sauna uks läheb natuke praokile,

Omar avab ukse. Avaneb vaade pimedasse ning auravasse ruumi. Omar seisatab korraks uksel, jätab rätiku pingile

Omar siseneb pimedasse auravasse leiliruumi.

SISEVÕTE – SAUNA LEILIRUUM – PÄEV

TOOMAS (52, Liisi isa), JAAN (47, Liisi onu, keha katmas samuti vaid saunalina) ja LAURI (14, Liisi onupoeg) istuvad alasti laval. Omar ühineb nendega, ta istub Jaani ja Toomase vahele. Termomeeter näitab 100 kraadi Celsiust. Omar põrnitseb hirmunud pilgul kuidas temperatuur termomeetril veelgi tõuseb.

Toomas:
Good, yes?

Omar noogutab.

JAAN:
It will soon be better. (Pöördub Toomase poole) Kas Marokos tehakse sauna? Väimees peab sul ikka vastu või?

TOOMAS:
Do you have saunas in Morocco?

OMAR:
Yes we have, but not as hot

Mehed noogutavad, Omar vaatab saunas ringi, paus jutus.

OMAR (uudishimulikult):
Where did you buy this sauna?

Toomas ja Jaan on küsimuse peale üllatunud, vaatavad üksteistele otsa.

TOOMAS:
I built it with my own hands

JAAN (seletab):
We Estonians build everything with our own hands

OMAR:
Oh, really? Very interesting.

TOOMAS (Laurile):
Poiss, viska leili! Marokolased peaks küll kuumaga harjunud olema.

Lauri viskab kerisele vett. Jaan lisab omalt poolt natuke õlut. Omar on vait.

JAAN:
Some good bread smell

OMAR:
I don’t smell bread, smells like my skin is burning.

JAAN:
That might also be true

Kõik muhelevad välja arvatud segaduses Omar. Lauri viskab leili juurde ning paneb siis endale käed hingamiseks suu ette. Omar jäljendab Laurit, mehed ohivad mõnust.

TOOMAS:
Oh, täna on küll mõnus leil!

Omar niheleb, hingab läbi käte. Lauri tõuseb püsti, läheb saunast leiliämbriga välja ja jätab ukse veidi praokile. Omar vaatab Laurile järele.

OMAR:
It’s a nice sauna but Ok guys, I think I’m also going out now.
Omar tõuseb pooleldi püsti.

TOOMAS:
Are you kidding? You are not even sweating.

JAAN:
Toomas, let the kid decide

Jaan viskab Toomasele kavala pilgu. Omar, kes on juba peaaegu püsti tõusnud, istub uuesti maha. Jaan noogutab rahulolevalt. Toomas võtab enda kõrvalt kausist kaks vihta, raputab need kerisele kuivemaks, ulatab ühe viha Omarile ning hakkab ennast teisega vihtlema. Omar on segaduses, hakkab vihta edasi andma, kuid JAAN lükkab viha tagasi. Omar hakkab ennast aeglase tempoga ja nõrgalt vihtlema. Kuuleme vihtlemise hääli läbisegi naudingu ja tagasihoitud kannatuse helidega.

JAAN:
More, more. This is good for you!

TOOMAS:
Jeees, healthy
Omar suudab vaevu hingata, ta surub käed suule ning istub madalamale lavaastmele. Pilt ja heli muutuvad häguseks ning Omar on minestamise äärel. Helis kerkivad esile Toomase ja Jaani muiged ja irvatused. Tal on kuumast valus – kõrvad, silmad, käed ja isegi küüned on valusad.

VÄLIVÕTE. JÄRVE ÄÄRES – HILINE SUVEÕHTU

Liis (24, heledad juuksed, sinised silmad, lihtsa välimusega, imeilus eesti tüdruk) ja Anne (48, Liisi ema, seljas suvekleit) sätivad laual nõusid ja toitu.

ANNE:
Kas ta õunamahla joob?

LIIS:
Õunamahla? Muidugi joob.

ANNE:
Aga see on nii kange, äkki ma lahjendan veega ära?

LIIS:
Ei ole vaja veega lahjendada. Kes ei joo õunamahla!

ANNE:
Kuule ma lähen toon toast parem noad ja kahvlid. Nad kohe tulevad saunast

Anne juttu katkestab SAUNAUKSE PAUGATUS JA JOOKSUSAMMUD. Mehed jooksevad saunast välja, Liis vaatab nende suunas ning naeratab rahulolevalt.
Kaunis Eesti loodusvaade. Mehed jooksevad saunast välja järve suunas. Toomas, Jaan ja Lauri on eespool ning Omar püüab nendega sammu pidada. Järveni jõudnud hüppavad nad kõik vette. Kuulda on hääli, mis reedavad naudingut ja rahulolu.

VÄLJAHAJUMINE: